قدمت هزار ساله زیتون در مدیترانه

حوزه مدیترانه
شواهد فسیلی نشان می‌دهد که ریشه درخت زیتون 20 تا 40 میلیون سال پیش در الیگوسن، در جایی که اکنون مربوط به ایتالیا و حوضه مدیترانه شرقی است، بوده است.

[24][25] حدود 100000 سال پیش، زیتون توسط انسان در آفریقا، در سواحل زیتون خام سبز اقیانوس اطلس مراکش، برای مدیریت سوخت و به احتمال زیاد برای مصرف استفاده می شد.

[26] درختان زیتون وحشی زیتون پرورده بسته ای یا oleasters از حدود 19000 پیش از میلاد در مدیترانه شرقی وجود داشته و جمع آوری شده اند.[27]

ژنوم زیتون‌های پرورشی منشأ آن‌ها را از جمعیت‌های زیتون در شرق مدیترانه منعکس می‌کند.

گیاه زیتون برای اولین بار حدود 7000 سال پیش در زیتون اسلایس مناطق مدیترانه ای کشت شد.[24][33]

برای هزاران سال، زیتون عمدتاً برای روغن چراغ، بدون توجه کمی به طعم آشپزی، رشد می‌کرد.

[34] منشأ آن را می‌توان بر اساس لوح‌های مکتوب، چاله‌های زیتون و تکه‌های چوبی که در مقبره‌های باستانی یافت می‌شود، در شام یافت.[34][35] تا 3000 سال قبل از میلاد، زیتون به صورت تجاری در کرت کشت می شد.

آنها ممکن است منبع ثروت تمدن مینوی بوده باشند.[36]

اصل و نسب زیتون کشت شده مشخص نیست. گرده فسیلی olea در مقدونیه و سایر نقاط اطراف دریای مدیترانه یافت شده است که نشان می دهد این جنس یک عنصر اصلی از فلور مدیترانه است.

برگ های فسیل شده اولئا در پالئوسول های جزیره آتشفشانی یونانی سانتورینی پیدا شد و قدمت آن به حدود 37000 قبل از میلاد می رسد.

اثر لارو مگس سفید زیتون Aleurobus olivinus بر روی زیتون پرورده شیشه ای برگ ها یافت شد.

همین حشره امروزه معمولاً روی برگ‌های زیتون یافت می‌شود و نشان می‌دهد که روابط تکاملی گیاه و حیوان از آن زمان تغییر نکرده است.

[37] برگهای دیگر یافت شده در همان جزیره به 60000 سال قبل از میلاد مسیح باز می گردد که آنها را به قدیمی ترین زیتون های شناخته شده از دریای مدیترانه تبدیل می کند.[38]

 • منابع:
  1. Olive
 • تبلیغات: 
  1. جوراب های کشف شده فرعون در اهرام مصر باستان
  2. هلو شکستگی استخوان را درمان می کند!
  3. کشف هندوانه ای که باعث کاهش عمر می شود!
  4. ساخت برف با استفاده از برنج

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.